Při léčbě světlem se za pomoci intenzivního červeného a infračerveného záření s optimalizovanou vlnovou délkou dochází ke spuštění regeneračních a hojivých procesů v lidském těle.
Od počátku milénia se stále více a častěji objevují důkazy o tom, že různé vlnové délky světla dokáží ovlivňovat biochemii našeho těla, a tedy i jeho funkce spojené se zdravím. Velice efektivní je přitom světlo červené (RED) a blízké infračervené (NIR). Červené spektrum je okem viditelné a je absorbováno převážně kůží. Blízké infračervené světlo běžným zrakem nevidíme. Toto světlo proniká hlouběji do našeho těla (na rozdíl od ostatních vlnových délek, které končí na pokožce), kde pozitivně působí na naše mitochondrie, buňky, orgány i endokrinní žlázy.
Nově vzniklý vědní obor, zabývající se fotobiomodulací nám za poslední dvě dekády přináší stovky, dnes už dokonce tisíce studií (včetně těch na lidech) o tom, že terapeutické využití blízkého infračerveného světla dokáže podporovat naše tělo v podstatě na jakékoliv myslitelné úrovni.
Světelná terapie využívá jak světlo viditelné (červené), tak i neviditelné (infračervené) aktivaci vlastního regeneračního metabolismu těla na buněčné úrovni. Světelné panely vyzařují pulzní světlo určité frekvence a vlnové délky v takzvaném terapeutickém okně. Světlo proniká do samotného nitra buňky, kde se přeměňuje na buněčnou energii ATP a to až 10 násobně. Tuto energii vaše buňky ihned využijí a výsledkem je podstatně rychlejší regenerace tkání (šlachy, svaly, klouby, vazy), extrémně zvýšená tvorba kolagenu, modulace zánětů, výrazný analgetický účinek a v neposlední řadě také velmi pozitivní vliv na psychiku a deprese. Více zde
K ošetření využíváme pouze vlnové délky s jasně prokázaným terapeutickým účinkem. Biphasic Dose Response in Low Level Light Therapy
A konečně asi největší příslib terapie blízkým infračerveným světlem do budoucna spočívá v jeho potenciálu pro udržování dlouhodobého zdraví a dlouhověkosti našeho těla. NIR působí hluboko v našem těle, a tam kde dopadá tak cíleně posiluje buněčné továrny na energii – mitochondrie – které přímo ovlivňují, jak dlouho daná buňka bude žít, a také jak rychle budeme stárnout. Právě pozitivní působení na mitochondrie je velkým tématem současného anti aging hnutí. Fotobiomodulace pomocí RED a NIR záření je jednou z nejefektivnějších cest, jak toho dosáhnout. Zatímco některé efekty cítíte hned, tak na efekt na dlouhověkost si budete muset počkat. Až se ale ohlédnete za posledními deseti lety každodenní aplikace fototerapie, tak se třeba jen usmějete nad tím, že jste nezestárli ani o den.
Oxidační stres je základním iniciátorem většiny chorob a degenerativních stavů. Je také součástí zánětlivé fáze akutních a chronických zranění. Literatura udává, že více než 50% pacientů s vředy, kteří nereagují na žádné známé ošetření, se díky nízké hustotě energie při světelné na této terapii rychle léčí.
Reguluje krevní tlak, krevní cukr a obsah kyseliny mléčné v krvi. Zvyšuje metabolickou energii, vytrvalost a odolnost vůči stresu. Optimalizuje schopnost krve transportovat a absorbovat kyslík. Pozitivně působí na sexualitu, potenci a stimulaci produkce endorfinů, které mají přímý vliv na imunitní systém.
Červené a blízké infračervené světlo pomáhá snižovat zánět všude tam, kde dopadá v dostatečné intenzitě, a dostatečně dlouho. Fotobiomodulaci pomocí červeného a blízkého infračerveného světla tak můžete použít k lokálnímu zacílení otoků, zanícených uzlin, namožených šlach, bolestivých zubů, poraněných svalů, či dokonce chronických zánětech v kloubech.
Všechny procesy našeho těla jsou synchronizovány na základě 24 hodinového biorytmu, kterému říkáme cirkadiánní rytmus. K jeho synchronizaci je přitom potřeba nejen vyhýbat se umělému modrému světlu před spaním (např. prostřednictvím Blue Blockers brýlí), ale současně se po probuzení vystavovat intenzivnímu světlu. Fotobiomodulaci je ideální používat ráno po probuzení, protože produkují světelné spektrum napodobující východ slunce, a to v intenzitě 30 000 luxů (v zamračený den máte po východu slunce doma sotva pár set luxů). Díky tomu dojde k rannímu resetu cirkadiánnímu rytmu, což se propíše do Vaší energie i výkonnosti. V několika studiích byla při použití fototerapie zjištěna lepší kvalita spánku a také zvýšené množství melatoninu.
Terapie prostřednictvím červeného a blízkého infračerveného spektra působí pozitivně na náš mozek, psychiku i náladu. Velice efektivní je jak u depresivních epizod, tak u sezónních depresí (kdy nám často chybí intenzivní světlo). Své využití ale najde u každého, kdo chce prostřednictvím infra terapie podporovat zdraví svého mozku, syntézu aktivačních neurotransmiterů nebo jen snižovat negativní dopady dnešního hektického moderního životního stylu.
Blízké infračervené světlo (dále již jen NIR) prostupuje hluboko do těla, a podle toho na které endokrinní žlázy dopadá, ty následně posiluje. Ze studií tak víme o velice pozitivním efektu na štítnou žlázu (pokud si především dámy svítí přímo na ní 10 – 15 minut denně), stejně tak funguje fototerapie v případě zacílení rozkroku u mužů (aneb svítíte tam, kde běžně světlo nedopadá). Následně dochází k vyšší produkci testosteronu i spermatogenezi. Pozitivní efekty se přitom ukazují také u červeného spektra (RED).
Díky komplexním mechanismu účinku je terapie červeným a zejména blízkým infračerveným světlem velice benefitující pro náš pohybový aparát. Je skvělou prevencí, ale také regenerací pro klouby, šlachy, úpony, nebo dokonce kosti. Tato terapie dokáže snižovat zánět a zároveň zvyšovat syntézu kolagenu, což jsou dva nejdůležitější faktory pro zdravý pohybový aparát.
Ohledně působení světla na naše oko jste se mohli často doslechnout, ať nesedíte moc blízko u televize, nebo nekoukáte venku do slunce bez brýlí. A byť fotobiomodulace využívá opravdu intenzivní světlo (bavíme se o jeho červené složce, NIR nevidíte), tak se tady dostáváme k paradoxu, kdy naopak posiluje oči i zrak (v podstatě vyrovnávají negativní efekt koukání do obrazovek, respektive negativní efekt nadměrného modrého světla celkově). V praxi to znamená, že do světla můžete i přes silnou intenzitu koukat se zavřenýma očima, čímž je v podstatě posilujete na jakékoliv další světlo během dne. Na vlastní oči tak poznáte, že fotobiomodulace funguje.
Světelná terapie má kladné účinky i na léčbu postcovidových syndromů jako takových, jelikož výrazně urychluje regeneraci postižené plicní tkáně. Lze také pozorovat kladné účinky v oblastech uvedených níže:
S tím, jak stárneme, tak naše tělo postupně ztrácí schopnost syntetizovat nový kolagen, což se projevuje tvorbou vrásek, sníženou kvalitou vlasů a nehtů. Kolagen je také důležitý pro hojení ran a jizev. Nestačí přitom pouze přijímat specifické aminokyseliny či kolagen ze stravy, ale současně je potřeba aktivovat syntézu kolagenu. A právě k tomu slouží červené světlo o specifické vlnové délce, stejně jako blízké infračervené světlo. Právě zvyšování tvorby kolagenu bylo hlavním důvodem, proč se fototerapie začala využívat v kosmetice a dermatologii. Odtud jste se mohli setkat také s různými infralampami a zářiči, které ale většinou neposkytují optimální spektrum v potřebné síle ozáření
Fototerapie zvyšuje produkci kolagenu a elastinu. Ty jsou produkovány v buňkách nazývaných fibroblasty. Uvnitř těchto buněk se nachází menší buněčná struktura nazývaná mitochondrie. A právě mitochondrie jsou zodpovědné za přeměnu živin na energetický nosič, vědecky známý jako adenosintrifosfát (ATP). ATP podporuje činnost buněk tím, že jim dává potřebnou energii k vykonávání jejich práce. To je důvod, proč jsou mitochondrie často označovány jako „elektrárny“ buněk. Body Boost Bed vysílá paprsky světla do vazivových buněk (fibroblastů), které následkem toho vybudí mitochondrie k produkci, v některých případech až desetinásobku. Tím je podpořena činnost buněk, díky čemuž dochází k větší produkci tolik potřebného kolagenu a elastinu. Díky kolagenu dochází k vyplnění jemných linií a vrásek, zatímco elastin pomáhá zpevňovat povadlou kůži. Výsledky jsou okamžitě viditelné a celkově patrné.
Po prvním ošetření je pokožka pevnější a napnutější, linky a vrásky jsou vyplněné a vyhlazené. Při pravidelném používání se díky zvýšené produkci kolagenu, elastinu a ATP celkově zlepšuje elasticita a pevnost, pigmentace, rosacea, zarudnutí a snižuje se zánětlivost.
Akné
Ekzém a lupénka
Celulitida a strie
Jedním z nejvyhledávanějších benefitů terapie blízkým infračerveným světlem (NIR), je užití před tréninkem ke zlepšení sportovního výkonu, či po náročné fyzické aktivitě (v rozmezí 2 – 3 hodiny) ke snížení zánětlivosti v těle, urychlení regenerace, zvýšení síly a množství svalové hmoty. NIR podporuje tvorbu energie na úrovni mitochondrií, tvorbu kolagenu, zvyšuje testosteron (pokud je aplikováno vy víte kde) a pozitivně tak působí na fyzické aspekty našeho těla.
Fototerapie je hojně využívána pro léčbu a regeneraci špičkových sportovců ve sportovním lékařství a rehabilitačních programech. Jde zásadně napomáhá zotavení. Neocenitelný účinek fototerapie je prokázán v rehabilitačních centrech, kde urychluje návrat k atletickým sportům nebo funkční činnosti.